Sfaturi pentru a obtine permisul auto din prima incercare

Stim cu totii ca permisul auto este visul fiecarui tanar adult. Dar din pacate nu toata lumea are ,,norocul” sa il ia din prima incercare. Motivele sunt variate dar in general problema majora este lipsa de studiu al legislaturii si atentia la detalii. Insa exista niste sfaturi pe care toti viitorii soferi ar trebui sa le urmeze pentru a obtine libertatea de a conduce. Fiecare examen este diferit si trebuie tratat ca atare dar daca urmaresti urmatorii pasi sansele tind spre reusita.

Incercati sa mergeti la cursurile de legislatie rutiera organizate de catre scoala de soferi.

Este foarte important sa treceti la aceste cursuri deoarece veti beneficia de niste lectii pe care instructorul sau cartea de legislatie rutiera le pot omite. De asemena aveti posibilitatea sa a face teste ce vor simula atmosfera si dificultatea exmaenului scris. Pentru a va fi mai placuta experienta, legislatia ar trebui invatata inainte de a merge la aceste cursuri si a completa chestionare auto.

Completati cat mai multe chestionare auto.permisul-de-conducere

Pentru o pregatire optima a examenului ar trebui sa rezolvati cat mai multe chestionare posibile in timpl liber.  In mod normal se recomanda a se opri in momentul in care reusiti sa completati 10 chestionare peste 22 de punte pentru a va oferi cea mai mare sansa la examen si va ajuta sa va antrenati memoria. S-a intamplat de multe ori ca intrebarile din chestionare sa coincida cu cele de la examenul scris, de aceea este recomandat sa completati peste 200 de chestionare inainte de a da proba scrisa.

Alegeti chestionare doar de pe DRPCIV(Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare) si nu chestionare de pe bloguri sau alte situri care nu au legatura cu Permisul Auto.

Chestionarele de pe DRPCIV sunt create special pentru pregatirea elevului in anul respectiv. Legislatia se schimba constant si este foarte important sa alegeti niste teste de actualiate pentru a nu gresi anumite intrebari deoarece ati ramas in urma cu legislatia. Completand aceste comentarii sunteti asigurati ca nu va veti lovi de niste intrebari pe care nu le intelegeti.

Acorda atentie lectiilor de condus alaturi de instructorul auto.

Cu siguranta toti visam ca in momentul in care ne urcam pentru prima data la volan sa facem manevre complicate si sa mergem cu o mana pe schimbator si una pe volan, insa realitatea nu este asa. Trebuie invatate niste lucruri de baza pentru a deveni un sofer bun, incepand de la aranjatul oglinzilor, reglatul scaunilor, ambele maini pe volan, frana de mana si sa acorzi atentie maxima fiecarei actiuni din trafic. Cei mai multi pica examenul la oras datorita neatentiei, nu neaparat faptului ca nu conduc bine.

Incearca sa te relaxezi inainte de examen.

Este foarte important sa vii cu mintea limpede la examen si sa incerci sa scapi de emotii. Desi este foarte stresant pentru unii, trebuie sa tineti minte ca emotiile mai mult va incurca. Atata timp cat dumneavoastra stiti legislatura si aveti bazele condusului nimic nu va opreste din promovarea examenului cu carnetul in mana.

Pentru a creste major sansele de a obtine permisul va recomand sa urmariti si sa respectati aceste sfaturi. Bafta la examen!

share