Ce trebuie sa faci in caz ca ti-ai pierdut permisul

Daca ati pierdut permisul sau a fost furat puteti trimite prin mail documentele necesare eliberarii unui duplicat. Aceasta a intrat in baza de ordin al Ministerului Afacerilor Interne pe data de 6 august 2013. Pentru bucuresteni documentele pot fi trimise la adresa: permise.bucuresti@mai.gov.ro sau examinari.bucuresti@mai.gov.ro. Pentru restul judetelor adresele de mail sunt diferite astfel ca solicitantii trebuie sa se intereseze la prefectura sau online. Documentele pot fi trimise prin mail doar in cazul in care permisul este deteriorat, furat, pierdut sau in cazul in care doriti sa schimbati numele titularului, inainte de expirarea valabilitatii.

Actele necesare pentru eliberarea permisului cu o noua valabilitate administrativa sau a duplicatului sunt: fondpermis-1375978379

Actul de indentitate al titulatului, in original si copie

Dovada taxelor si tarifelor aferente

Ducument emis de o unitate medicala autorizata din care rezulta faptul ca titulatul este apt din punt de vedere medical sa conduca autovehiculele

Permisul de conducere daca este in posesia titularului

Doua fotografii color in format 35 x 38.5 mm;

Permisul se trimite la adresa indicata de titular sau se ridica de catre acesta de la serviciul public comunitar indicat in cerere. Daca titularul nu poate fi identificat la adresa precizata in cerere, permisul se va ridica de la serviciul public din apropierea adresei specificate.  In caz ca cererea a fost trasnmisa prin posta electronica, titularul poate ridica permisul de la serviciul public comunitar daca depune decumentele in original ale caror copii au fost transmise.

Pentru cetatenii romani cu resedinta in Romania, aflati temporar in strainatate, cererea pentru eliberarea permisului poate fi depusa de o persoana imputernicita prin procura speciala, la misiunile diplomatice sau oficiile consulare din Romania. Aceasta poate fi trimisa si prin corespondenta la adresa serviciului public comunitar care a emis permisul de conducere anterior.

Trebuie de tinut cont de faptul ca din 19 ianuarie 2013 s-a schimbat codul rutier si s-a introdus permisul obligatoriu pentru mopede. Aceastea sunt necesare doar in cazul in care titularilor care nu au un permis pentru nici o alta categorie. De asemenea este necesar un nou examen medical pentru reinnoirea permisului.

Noile permise vor fi valabile 10 ani de la emiterea lor, in cazul soferilor amatori iar pentru soferii profesionisti acestea vor avea valabilitate de 5 ani. De asemenea permisele eliberate anterior datei de 19 ianuarie 2013 isi pastreaza valabilitatea pana la data expirarii mentionate in acestea. In cazul deteriorarii se poate elibera un duplicat care poate fi folosit pana la data expirarii acestuia. Costul pentru preschimbarii permisului este de 68 de lei.

 

share